Jak na neoznačenou pixlu s oranžovým obsahem

Jak na neoznačenou pixlu s oranžovým obsahem

Budu s dětičkama v kroužku zkoušet dělat kyanotypie. Ale nastal mi problém… Teda krom toho, že dětičky nejsou ani za nic schopné splnit žádný úkol co jim dám.

No ale k tomu problému. K tomu >>> CHEMICKÉMU <<< problému

Do kyana je potřeba namíchat roztok ferrikyanidu draselného (Hexakyanoželezitan draselný/Červená krevní sůl). Jenomže já mám pixlu a dvě odlepené popisky… Jedna je ten zmíněný Ferrikyanid draselný a druhé Dvojchroman draselný. A co teď když ty látky vypadají velmi podobně a ani jedna není zdraví prospěšná?

Nakonec mi pomohl kamarád H. zvaný G. ze (zaniklého) fóra classicart.cz (on je chemik).

Zde přikládám jeho popis, tak snad to někomu pomůže…

Stando, když rozpustíš ferrikyanid, který je červený, tak je roztok žlutý. Když do něho kápneš pár kapek nějaké železnaté soli, bude to tvořit modrou barvu. Pokud nemáš železnatou sůl, stačí nakapat chlorovodík nebo sírovku na hřebík.
Dvojchroman je oranžový a když se rozpustí, tak je oranžový. když do něj naliješ kyselinu sírovou a jodid draselný, začne se v něm uvolńovat sražený jód. Když k roztoku dvojchromanu naliješ hydroxid, zežloutne. S glukózou nebo vitaminem C bude v kyselém prostředí tvořit zelený roztok.
Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Flattr the authorTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on StumbleUponPin on PinterestShare on Tumblr
Posted on: 02/05/2013Stanislav Kolařík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>