11 alternativ když nechcete PhotoShop CC

11 alternativ když nechcete PhotoShop CC

Photoshop CC si už nelze jen tak koupit, musíte si ho pronjmout a pravidelně za něj platit. A to hodně lidem prostě nevyhovuje. Tak se zkusme podívat jaké máme jiné možnosti.

1. Adobe Photoshop Elements

Autor: Adobe Systems Software
Web: adobe.com
Cena: 77,00 EUR
Windows / Mac OS: ANO/ANO

První volbou asi bude zůstat u Adobe. Zde se nabízí Photoshop Elements – osekaná verze svého většího brášky. Získáte sice většinu funkcí z velkého PS, ale budete se muset smířit s některými rozdíly. Nějvětším problémem pro zažité uživatele bude asi naprosto odlišné UI zaměřené na lidi definované právě tím „Elements“ Elements obsahuje fakt hodně automatizovaných věcí, takže sice budete moct přidávat efekty jediným kliknutím, ale tahle výhoda může být pro mnoho lidí i překážkou. Používání PS Elements je prostě stavěné pro jednoduchost. Byť funkcionalita je stále založená na náročném „velkém“ Photoshopu. Na editaci pro web je jako dělaný, ale asi ne každému to bude stačit.

ps-alternative1 ThinkGeek T-Shirts

2. Pixelmator

Autor: Pixelmator Team
Web: pixelmator.com
Cena: 14,99 EUR
Windows / Mac OS: NE / ANO

Pixelmator je opravdu hezká alternativa k PS. Rozhraní je líbivé, designované do nejjemnějších detailů a s poměrně impozantní sadou nástrojů a funkcí. Největší slabinou Pixelmatoru je jeho vázanost pouze na MacOS platformu. Ovšem když už ho jednou spustíte, jistě Vás nadchne bezpočtem funkcí známých z PS. Naleznete zde snad vše – vrstvy, filtry, masky, štětce, efekty a mnohé další. Určitá „jablečná fixace“ Pixelmatoru ale nijak nebrání v běžné práci (pokud teda máte doma střbrnou předraženou věc). Krom běžných JPG, GIF nebo TIF,  mu nedělají potíže ani nativní soubory PSD. ps-alternative2

3. Gimp

Autor: Gimp.org
Web: gimp.org
Cena: Freeware (GNU Project)
Windows / Mac OS / Linux: ANO/ANO/ANO

Když se kdekoliv na světě zeptáte na alternativu k PhotoShopu, tak určitě zaslechnete i název tohoto volného software. A to oprávněněně, GIMP se stále více a více přibližuje  ve všech ohledech komerčnímu, ale stále nepopiratelnému etalonu mezi fotografickými programy. Nabízí veškeré nástroje pro výběr, jednoduché i složité nastavení barev i kontrastu a mnoho retušovacích a editačních nástrojů. Samozřejmostí jsou kanálové úpravy a vrstvy. Podporuje všechny důležité formáty souborů jako TIFF, JPG, GIF, PNG, PSD i BMP. Co ale bohužel GIMP stále nepodporuje, a je překážkou jeho masovějšího užití v komerční sféře a tiskové přípravě, je podpora práce s nativním CMYK. Zde je uživatel nucen se vrátit do náruče Adobe, nebo používat sadu rozšířujícíh pluginů. Mě osobně docela na GIMPu vadilo, to že má jednotlivé části programu rozhozené do samostatných oken. To komplikovalo především jeho užití na monitorech s menším rozlišením (na mém NB s rozlišením 1024×800 se s tím fakt dělat nedalo).

ps-alternative3

4. PaintShop Pro X6 Ultimate

Autor: Corel
Web: corel.com
Cena: 89,99 EUR
Windows / Mac OS: ANO / NE

Stejně jako Photoshop Elements, je PaintShop Pro X6 zaměřen spíše na soukromé nebo mírně pokročilé uživatele. Nabízí automatické režimy korekce se silným zaměřením na kosmetické retuše. Typickou syntézou toho, je funkce s názvem FaceFilter, jedná se o cosi jako macro pro automatické „zkrášlování“ portrétů. Pokud ale máte hodně fotek a málo času, tak lze několika těmito macry svoji práci dost urychlit. K dispozici je i HDR, možnost neorginálních pluginů a „instant efekty“.Souprava Retro-Lab napříkmlad umožňuje fotky pokazit aby vypadaly jako z Instagram-u nebo Hipstamatic-u.

Corel PaintShop Pro X6 ULTIMATE ENG
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

ps-alternative4

5. Aperture

Autor: Apple
Web: apple.com
Cena: 69,99 EUR
Windows / Mac OS: NE / ANO

Nikoho nepřekvapí že tento program má pouze verzi pro MacOS – je to produkt přímo od Apple. Aperture je ale především nástroj pro správu obrovských sbírek fotografií. Proto asi nikoho nepřekvapí funkce typu automatického rozpoznávání obličejů, GPS taggování nebo tvorba kolekcí dle různého klíče. Poté co máte soubory otaggované, roztříděné, popsané a bůhví co ještě, tak se podívejme co lze dělat se samotnými fotkami. K dispozici je několik efektů pro speciální vzhled a 15 skriptů dovolujících bezztrátové úpravy.

ps-alternative5

6. DxO Optics Pro

Autor: DxO Labs
Web: dxo.com
Cena:
149,00 EUR
Windows / Mac OS: ANO / ANO

Tohle je program z podobného ranku jako předchozí Aperture. Je také optimalizován pro rychlé upravování většího množství snímků. Nejdřív se nastavuje jas a kontrast. Doostřování se provádsí decentralizovaě aby nedošlo ke změnám v zaostření pozadí (tuhle informaci přebírám ze zdroje a netuším o čem to mluví). A až poté přichází na řadu upravy barev, korence a retuše. Výhodou je , že „Anti-dust“ funguje dle matematických algorytmů a je poměrně přesný. Geometrické korekce a RAW konvertor jsou jen třešničkou na celku.

ps-alternative6

7. PhotoPlus X6

Autor: Serif
Web: serif.com
Cena: 89,99 EUR
Windows / Mac OS: ANO / NE

PhotoPlus X6 využívá tzv. Smart-Selection“ značně usnadňující výběry v obrazu. Především je to dobře použitelné pro užití kreativních efektů, selektivní barevné korekce, simulace olejomalby a podobných technik. Program slibuje i automatický „scratch remover“. Všechno funguje nedestruktivně, proto lze každý krok vzít zpět a není pravděpodobné že si něco pokazíte. Dokonce ani ořez nebo změna velikosti není definitivní. PhotoPlus X6, stejně jako mnoho dalších programů, nabízí i Organiser – integrovaný nástroj pro administraci a organizaci fotek.

ps-alternative7

8. ACDSee Pro

Autror: ACD Systems International Inc.
Web: acdsee.com
Cena: 57,99 EUR (Windows), 37,99 EUR (Mac OS)
Windows / Mac OS: ANO / ANO

ACDSee původně začal jako obyčejný manager pro správu a prohlížení fotek. Postupem času však dostával do vínku další a další funkce až do dnešních dnů kdy se z něj stal témeř plnohodnotný nástroj pro správu a úpravu fotek. Posouzení té plnohodnotnosti nechám na Vás. Pokud ale někomu stačí základní pokyny typu Zvětšit/Zmenšit, Ořez, Vodoznak, Sytost, Doostření a podobně, tak je to program pro Vás. Další pokročilé funkce jsou sice obsaženy také, ale pracují na můj vkus už poněkud moc autonomně.

ps-alternative8

9. Pixlr Online Photo Editor

Autor: Pixlr
Web: pixlr.com
Cena: Online freeware
Windows / Mac OS / Linux: ANO / ANO / ANO

Pixlr je mezi ostatními takovou vyjímkou. Jedná se totiž o editor běžící kompletně v prohlížečovém okně. Kupodivu se ale jedná o plnotučného rivala ostatních programů. Pixlr  pracuje na principu „step by step workflow“, tj, že postupně vrství jednotlivé úpravy a přepisuje tu předchozí. Obsahuje vše potřebné ajko barevné korekce, úpravy kontrastu, různé efekty nebo „pixlr-o-matic“ jednoduché úpravy na jeden klik známé třeba z Instagramu. Pixlr Editor pracuje dokonce i s vrstvami ukládanými ale do vlastního formátu, takže se k můžete k jednotlivým položkám vracet, ale pouze v tomto programu. Jako online alternativa to ale není vůbec špatná věc.

ps-alternative9

10. Acorn 4

Autor: Flying Meat Inc.
Web: flyingmeat.com
Cena: 49,99 EUR
Windows / Mac OS: NE / ANO

Acorn 4 nabízí typické fotošopácké funkce jako vrstvy, nedestruktivní filtry, křivky, tonální korence a mnoho dalšího. Funkce štětců se velmi přibližují programu od Adobe. Fotografové sportu, reportáží nebo svateb jistě ocení možnost automatizace. A to že umí otevírat i PSDéčka je už snad z říše snů.

ps-alternative10

11. Zoner Photo Studio 15

Autor: Zoner
Web: zoner.cz
Cena: 65 EUR
Windows / Mac OS: ANO / NE

ZPS patří k těm komplexnějším programům protože jej lze používat jak na správu, tak na editaci – toto je řešeno přepínáním mezi jednotlivými módy programu. Program jako takový nabízí již v základu pokročilý převodník RAW a vcelku dost editačních nástrojů. Osobně jsem používal verzi 11, 13 a teď 15PRO a vyhovuje mi o hodně víc než Adobe PS a Gimp které jsem používal také. Momentálně je na trhu již Zoner Photo Studio 16 a Zoner rád pořádá cenové slevy, takže se dá koupit klidně i za 800,-

zoner

Měl jsem možnost používat také programy RAWtherapee, Darkroom a Darktable, ale moc mne nezaujaly. Záměrně jsem vynechal populární Adobe Lightroom protože se jedná primárně o pouhý převodník RAW a pro editaci je pak stejně potřeba samostatný program. Ikdyž to i pro hodně programů které jsem (nebo autoři původního článku) uvedl výše. Pokud máte ještě nějaké tipy tak komentáře jsou Vám k dispozici.

TERMS: Článek je z velké části založen na volném překladu článku „Not Up For Creative Cloud? 10 Professional Alternatives to Photoshop CC“ zveřejněném na webu www.noupe.com. Krom překladu byly doplněny vlastní zkušenosti s jednotlivými progarmy a doplněn celý odstavec o Zoneru.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Flattr the authorTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on StumbleUponPin on PinterestShare on Tumblr

5 thoughts on “11 alternativ když nechcete PhotoShop CC

 1. Na základě výzvy z pentaxfriends doplňuji komentáře:
  1. lidem, kterým nevyhovují „rozházená“ okna GIMPu, je určen Gimpshop (http://www.gimpshop.com), který používá klasické pojetí jednoho okna při zachování funkčnosti GIMPu
  2. možná by stálo za to zmínit, že Zoner je už aktuálně ve verzi 16
  3. Aperture bych asi nedoporučil jako alternativu Photoshopu, funkčně je to spíše ekvivalent Adobe Lightroom (což je vidět ve stovkách nekončících internetových diskuzí na toto téma)

 2. U Pixelmatoru je současná cena o trošku vyšší, ale pokud to člověku přijde moc, tak si stačí počkat na nějakou tu slevovou akci (dá se hlídat např. na appshoper.com)

 3. Já si koupil Zoner Photo studio 15 a je super na hromadné úpravy. Třeba fotky ze svatby, vyvolání z RAWU, ořez, zesvětlení / vyvážení barev, HDR a pak hurá na další fotku :-) nebo použít to samé nastavené na podobnou. #spokojenost
  Ostatní programy (až na gimp) neznám

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>